Жените с редовен цикъл имат между 11 и 13 менструации в една календарна година, което означава между 11 и 13 възможности да забременеят. Когато менструацията е нередовна обаче, забременяването може да стане по-трудно. Промените в менструалния цикъл може да са знак за нарушена или напълно липсваща овулация. Колкото по-рядко овулирате, толкова по-малък е шанса за зачеване.
Нередовният цикъл може да бъде вследствие на много причини, като например хормонален дисбаланс, депресия, непълноценно хранене, прием на някои лекарства или противозачатъчни хапчета, пременопауза, инфекция на половите органи и други. Понякога е напълно нормално да имате нарушения в цикъла след боледуване или стрес, но често той се нормализира след като оздравеете или успокоите.
Как да регулирате цикъла си?
Ако не сте имали менструация от 3 и повече месеца или е настъпила рязка промяна в нея, е време да посетите лекар. Той ще ви помогне при определянето на причината за проблема. Най-често лекарите изписват противозачатъчни лекарства за регулиране на цикъла. Важно е да знаете, че този метод освен че предпазва от бременност, има и различни странични ефекти.
Вместо това можете да опитате по един естествен и здравословен начин да възстановите хормоналния си баланс. За щастие съществуват натурални методи, някои от които са прием на билки и добавки, специфични масажни техники, намаляване на стреса и промяна в диетата, които могат да помогнат на тялото в регулирането на менструалния цикъл.
Хранителен недостиг
Всяка частица от тялото ви е изградена от това, с което се храните. Вие сте това, което ядете!
Понякога тялото не получава необходимите му за деня хранителни вещества, за да бъде в състояние да поддържа нормални функции (анорексия, неправилна диета, непълноценно хранене, изтощение). Хранителният недостиг може действително да предизвика нарушения в менструалния цикъл, и в крайна сметка да доведе до аменорея (липса на менструация).
Едно проучване в Harvard показало значително намаление на безплодието при жени, които са преминали към по-здравословен начин на живот, включително промяна на начина им на хранене. Отчетено е, че при тях рискът от безплодие вследствие на овулаторни нарушения е намалял с 80%, в сравнение с жените, които не са променили начина си на живот, според публикация на Obstetrics & Gynecology от 01 ноември 2007.
Научете как да се храните здравословно на Здравословна диета за фертилност!
Важни хранителни елементи:
Консумирането на разнообразие от пълноценни храни е от голямо значение за редовния менструален цикъл. Тялото разчита на храните, които консумираме всеки ден, за да функционира по най-добрия начин. Бъдете сигурни, че получавате достатъчно от следните…
Желязо: При жените, които не получават достатъчно количество желязо, може да се наблюдава аменорея или лошо качество на яйцеклетките, което може да намали с до 60% шанса за забременяване.
За съжаление, желязото в хранителните продукти не се усвоява напълно от организма, а при някои заболявания е силно нарушено. Витамин С значително повишава усвояването му, а приемът на кафе, чай, големи количества магнезий, цинк и калций го намаляват.
Желязото в хранителните продукти е два вида: хематиново и нехематиново. Добър източник на хематиново желязо са говеждото месо, черен дроб и бъбреци, птиците и яйцата, рибата (особено сьомгата) и то се усвоява значително по-бързо. А колкото по-тъмен е цветът на месото, толкова по-богато на желязо е то.
Сушените билки и подправки, киноата, бобовите, оризът, тъмнолистните зеленчуци, сушените плодове, ядките, слънчогледовите и тиквените семки доставят в организма нехематиново желязо, като неговото абсорбиране се повлиява положително от едновременния му прием с месо или храни, богати на витамин С.
Витамин С: Витамин С помага за регулирането на хормоналните нива и повишава фертилността на жената. Храни богати на витамин С са цитрусите, чушките, броколито и карфиолът, кивито, ананасът, ягодите, боровинките, зелето и магданозът.
Витамини от група В: Черен дроб, месо, риба и морски деликатеси, млечни продукти и яйца, моркови, цвекло, зеле, картофи, бирена мая, тофу, грозде, бобови и др. са някои от храните най-богати на витамините от група В, които също допринасят за добрият хормонален баланс.
Есенциални мастни киселини: Много жени имат недостиг на ЕМК, особено на омега 3. Храни богати на ЕМК са рибеното масло, сьомгата, скумрията, сардините, скаридите, зехтинът, нерафинираните слънчогледово, ленено, рапично масла, авокадото и суровите ядки.
Лекарите препоръчват приемът на рибено масло под формата на добавки, вместо консумирането на по-голямо количество мазна риба заради живака, който се натрупва в тези видове риби /риба тон, риба меч, скумрия и др./.
Рибните масла спомагат за засилване на кръвообращението, за намаляване вредите от свободните радикали и за увеличаване на допамина (който подобрява настроението).
Фибри: Фибрите помагат за изчистване на тялото от излишните хормони, лошия холестерол и токсините, за регулирането на нивото на кръвната захар. Богати на фибри са пълнозърнестите храни, варивата, листните зеленчуци, небелените плодове и зеленчуци.
Най-добрият и сигурен начин тялото да получава всички необходими витамини и минерали, е приемът им като добавки. Пълноценното хранене заедно с приемът на витамини е първата стъпка, която трябва да направите, за да си възвърнете редовния цикъл.
Хормонален дисбаланс
Менструалният цикъл се регулира от сложна система от сигнали и реакции, ръководени от ендокринната система. Ендокринните жлези работят заедно, като си изпращат сигнали помежду си чрез хормоните. Това се нарича обратна връзка. Когато поради някаква причина настъпи повишение или понижение в нивото на даден хормон, се получава хормонален дисбаланс, което е честа причина за поява на редица здравословни отклонения. Най-често това се среща при някои заболявания (СПКЯ, ендометриоза, кисти), преждевременна менопауза, при консумирането на храни с високо съдържание на псевдохормони, прекалена умора и недоспиване, стрес, прием на някои медикаменти. За щастие има природосъобразни и здравословни начини да поддържате хормоните си в оптимални нива и да помагате на ендокринната си система да функционира правилно. Ето някои от тях:
- Спазване на здравословна диета
- Изчистване от излишните хормони чрез детоксикация на организма
- Прием на билки и хранителни добавки
- Избягване приема на ксенохормони
- Намаляване нивата на стрес
Лечение с билки
От край време билките и растенията са били успешно използвани при различни женски проблеми и състояния. Преди да бъдат предприети каквито и да било мерки обаче, е необходимо да се определят причините довели до тях. Има билки, които поддържат хормоналния баланс чрез директно въздействие върху ендокринната система, други помагат за изчистване на организма от излишните хормони, трети имат пряко действие върху матката.
Изключително важно е да се установи липсата на бременност, преди да се пристъпи към приема на билки, особено на такива за предизвикване на менструация. Повечето от тях могат да имат негативно въздействие и да предизвикат спонтанен аборт.
Китайска ангелика, Донг куай, Женски жен-шен (Angelica sinensis, Dong Quai) Тя изключително добре повлиява здравословното състояние на жената, и затова е известна с името женски жен-шен. Това нейно действие се състои в поддържане на хормоналния баланс, възстановяване и регулиране на менструацията, регулиране нивата на естроген, намалява болезнените усещания и има възстановяващо действие при дисменорея, повишава настроението и тонусът на организма, облекчава следродилните болки. Има благоприятно действие при гинекологични заболявания, свързани със застойни явления в малкия таз.
Тя има двойно действие върху матката – летливите вещества, установени в нея, действат на органа отпускащо, а други вещества разтворими във вода и алкохол стимулират контракциите й.
Бял равнец (Achillea millefolium) Тази билка е известна със стимулиращото си действие върху маточната мускулатура. В резултат на този процес се предизвиква менструално кървене. Този механизъм е ефективен при слаба матка. Белият равнец се препоръчва на жени, които имат по-дълъг интервал между два последователни мензиса. Чаят от него се пие в последните дни, преди очакваната менструация. Ако сте бременна, не трябва да пиете чай от бял равнец, защото това може да предизвика спонтанен аборт.
Бял божур (Paeonia Officinalis) Белият божур се използва при лечението на анемични състояния. Едновременно с това, тази билка подобрява кръвообращението на органите, разположени в малкия таз. Белият божур съдържа активното вещество паеонифлорин (paeoniflorin), която има мускулорелаксиращ, аналгетичен и спазмолитичен ефект. Освен това възстановява нормалната синтеза на половите хормони, с което участва в нормализирането на менструалния цикъл.
Витекс (Vitex agnus-castus) Познат още като аврамово дърво, той е царят на билките, подобряващи женското здраве. Множество клинични проучвания доказват, че при продължителен прием повече от 6 месеца Витекс противодейства при безплодие, ПМС (предменструален синдром), аменорея, хормонален дисбаланс, менопауза и др.
Изследвания показват, че Витекс инхибира фоликулостимулиращия хормон (FSH) и повишава секрецията на лутеинизиращия хормон (LH), който е отговорен за „разпукване” на яйчниковия фоликул. След овулацията, лутеинизирация хормон стимулира образуването на жълтото тяло и синтезата на прогестерон от него. Витекс поддържа хормоналния баланс, без да съдържа никакви хормони в себе си.
Шатавари (Asparagus racemosus) Това също е една много често прилагана билка при наличието на хормонален дисбаланс, и много подходящо лечение при всички репродуктивни проблеми. Той е един от най-добрите адаптогени, и подкрепя репродуктивните функции и при двата пола, но е по известен като ”женска билка”. Наред с подмладяващите си качества, Шатавари помага за прочистването на кръвта и подобрява цялата репродуктивна система на жената, чрез засилване на кръвотока. Чрез стероидните сапонини регулира по естествен начин нивата на естроген, нормализира цикъла, намалява болката и контролира кръвотечението при менструация.
Преди да пристъпите към приема на билки, витамини и добавки, се консултирайте с вашият лекуващ лекар, който ще ви помогне да изберете най-подходящите за вас.
Наднормено или поднормено тегло
Има пряка връзка между затлъстяването и ановулацията. Телесните мастни клетки, наречени адипоцити произвеждат естроген. Затлъстелите жени могат да имат твърде много естроген, поради твърде многото телесни мазнини. При жените с поднормено тегло също може да се наблюдава ановулация поради ниските нива на естроген. Ето защо е толкова важно да има оптимално количество мазнини в тялото – нито прекалено много, нито прекалено малко!
Стрес
Стресът води до освобождаване на стресовите хормони, които от своя страна влияят на отделянето на половите хормони. Той също така води до намаляване на либидото. Високите нива на адреналин сигнализират на тялото, че моментът не е подходящ за зачеване. Намаляването на стреса е от съществено значение, защото той влияе на вашето тяло и дух.
Спорт
Упражнявайте се редовно. Умерената физическа активност от 30 до 60 минути, поне три пъти в седмицата, е напълно достатъчна и е от ключово значение за здравото тяло и плодовитостта. Не забравяйте, че прекалено многото упражнения могат да имат негативно влияние.
Самомасаж за фертилност
Как самомасажът помага на тялото за регулирането на цикъла:
- Подпомага хормоналния баланс
- Помага за намаляване на стреса и хормоните на стреса
- Подобрява комуникацията в рамките на ендокринната система
- Увеличава циркулацията на кръв в матката, яйчниците и маточните тръби
- Помага на организма да се освободи от застоялата кръв и тъкани
В заключение е изключително важно да се започне със осигуряване на тялото на необходимите за него вещества чрез здравословно хранене. Помислете за билки, които ще регулират цикъла и хормоналния баланс. Не забравяйте да включите подходящи хранителни добавки и мултивитамини, намалете стреса и спортувайте редовно. Не на последно място, научете се как да прилагате самомасаж. Бъдете търпеливи, тялото се нуждае от време. Бъдете внимателни към себе си и тялото си, и то ще възвърне своето равновесие.